Join the mailing list
Міжнародний благодійний фонд “Добробут громад”
(МБФ “Добробут громад”)
International Charitable Fund COMMUNITY WELLBEING
(ICF COMMUNITY WELLBEING)

Міжнародна конференція «Підвищення доходів сільського населення шляхом розвитку малих сімейних ферм, об’єднаних в кооперативи

24.06.2014

img_4410

Міжнародна конференція «Підвищення доходів сільського населення шляхом розвитку малих сімейних ферм, об’єднаних в кооперативи. Економічна ефективність сімейних ферм запорука розвитку аграрного сектору України»

19-20 червня 2014 року відбулася Міжнародна конференція «Підвищення доходів сільського населення шляхом розвитку малих сімейних ферм, об’єднаних в кооперативи. Економічна ефективність сімейних ферм – запорука розвитку аграрного сектору України». Захід був проведений Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад», за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства, ДОО СОК Господар, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради, компанії Данон-Україна та Дніпропетровської сільськогосподарської консультаційної служби.

Конференція відбулася у приміщенні готелю GOODZONE, Дніпропетровська область Новомосковський р-н, с. Піщанка вул. Чкалова, 70 та на території СП Молочарське, с. Олександрівка, Покровський р-н, Дніпропетровська область.

У конференції взяли участь: представники центральних органів влади та місцевого самоврядування, представники дипломатичних установ, проектів міжнародної технічної допомоги та агробізнесу, дорадчих служб, сільськогосподарських кооперативів, міжнародні експерти, науковці, фермери та журналісти.

Метою конференції було обговорити актуальні питання розвитку малих сімейних ферм через правове забезпечення, розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації, створення умов розвитку підприємництва на селі (трансформація дрібних власників ОСГ в сімейні ферми). Визначення умов ефективного господарювання через соціально-економічні важелі, екологічну й гендерну політику, забезпечення якості продукції та дорадчу підтримку. Обмін досвідом відбувся за участі практиків, представників органів державної влади, науковців, зацікавлених структур з напрацюванням загальних рекомендації у цих сферах.

Конференція включала в себе пленарне засідання й роботу в тематичних секціях, а також ознайомлення з роботою кооперативної навчальної ферми, демонстраційних малих сімейних ферм та сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу молочарського напрямку.

Учасники конференції мали змогу побувати на малих сімейних фермах Дніпропетровщини, у сільськогосподарському обслуговуючому кооперативі «Добробут Андріївки», а також на кооперативній навчальній фермі СП «Молочарське». Це стало вагомим практичним додатком до пленарного дня, де учасники обговорили нагальні питання щодо розвитку малих сімейних ферм в Україні й світі.

«Наша команда працює над тим, щоб дати можливість українським селянам розвиватись й відчувати впевненість у завтрашньому дні, шляхом розвитку методів ефективного фермерства та об’єднань виробників в рамках обслуговуючої кооперації. Це дозволяє досягти прибуткового господарювання й сталого розвитку села. Сімейне фермерство це виробництво, яке управляється на рівні родини й переважно базується на родинному капіталі та робочій силі (включаючи чоловіків та жінок). Таке виробництво професійне, а не на рівні хобі як у нас в Україні, в переважної більшості власників особистих селянських господарств. Сімейна ферма – це коли родина та ферма взаємопов’язані та взаємо-розвиваються й виконують комбіновано різні функції – економічну, захисту оточуючого середовища, соціальну та культурну. Саме сімейне фермерство дозволяє зберегти й успішно розвивати село, передати досвід з покоління в покоління й дбайливо ставитися до оточуючого середовища та ресурсів. В усіх розвинених країнах та тих що розвиваються професійне сімейне фермерство є переважаючою та найбільш гнучкою й сталою формою господарювання у поєднані із кооперацією. Розвиток реального сімейного фермерства в Україні – це можливість не тільки отримати стабільний прибуток, залучити всіх членів родини до спільної справи, полегшити ручну працю, це ще й можливість досягни найвищої якості продукції. Наш досвід показує, що утримувати 1-2 корови в господарстві на сьогодні є економічно не вигідно. У рамках проекту ми впроваджуємо модель сімейної ферми на 10-20 голів, де, за рахунок сучасних технологій утримання тварин, сімейна ферма має можливість підвищити якість та кількість виробленого молока у господарстві та знизити собівартість. Утримання такої ферми забезпечує родину щомісячним чистим прибутком не менше 5000 грн», – зазначив Віктор Терес, Президент МБФ «Добробут громад»

«Данон – компанія, що працює в Україні – закуповує локально сировину і матеріали і реалізує свою високоякісну та корисну продукцію українським споживачам. Саме тому ми вбачаємо нашу мету і завдання в тому, щоб щоденно і всіляко сприяти підвищенню якості життя та покращенню здоров’я українців. Проект з розвитку молочарських кооперативів покликаний допомогти підвищити якість молочної сировини і добробут наших постачальників молока – власників особистих селянських господарств – покращити свій добробут за рахунок їх сімейного молочного бізнесу. Ми віримо в те, що модель кооперацій дрібних та середніх виробників, розвиток сімейних ферм – це світова практика, яка може бути ефективно втілена в Україні та допоможе нам відповідати європейським стандартам як в частині якості, так і соціальної відповідальності. Ми сподіваємося, що наш досвід, як компанії, що перша в Україні системно та наполегливо підійшла до трансформації сектору особистих селянських господарств у сталу модель, яка буде конкурентною із великотоварними господарствами і дозволить людям жити краще, стане корисним для урядовців та інших учасників молочного ринку, надихне на втілення цієї ідеї у всеукраїнському масштабі. Ми готові ділитися нашими з партнерами напрацюваннями у цій сфері, але і самі не припиняємо вчитися», додав Марек Войтина, Генеральний директор компанії Данон Україна.

Жіслен Клутьє – канадський фермер та Президент Правління Сокодеві – мережі канадських кооперативів, що об’єдналися заради міжнародного поширення досвіду кооперації, переконаний, що «cсільськогосподарські кооперативи є економічними підприємствами, які існують задля підвищення продуктивності і прибутковості фермерів. Ля Федере (Федерація кооперативів Квебеку) примножила свої бізнес партнерства для покращення підприємницького та конкурентного середовища фермерів через збільшення критичної маси бізнесу, оптимізацію логістики та наголошенні на кооперативній ідентичності і цінностях – це всі інструменти для процвітання сільських громад».

Матеріали конференції:

Ana Sabakhtarishvili Agricultural cooperatives development agency. From Cinderella to princess

Блас Крістальдо LA FECOPROD LTDA.

Віктор Терес Досвід МБФ «Добробут громад» з підтримки власників особистих селянських господарств та малих сімейних ферм

Жіслен Клутьє. Кооперативний рух Квебеку – до послуг своїх членів

Гриценко М.П. Зміни та особливості правового поля діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів

Гетя А.А. Перспектива розвитку тваринництва в особистих селянських господарствах

Корінець Р.Я. Правові аспекти врегулювання діяльності малих сімейних ферм

Сімейна ферма, стан і перспективи розвитку. Малік.

Трансформація ОСГ в сталу модель господарювання. Бачення молокопереробного бізнесу. Інна Ільєнко